Mine sisu juurde

Leutschach an der Weinstraße

Allikas: Vikipeedia
Leutschach an der Weinstraße

Vapp

Pindala: 75,7 km² Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 3723 (1.01.2018)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 46° 40′ N, 15° 28′ E
Asend Leibnitzi ringkonnas
Leutschach an der Weinstraße (Austria)
Leutschach an der Weinstraße

Leutschach an der Weinstraße on 2015. aasta jaanuarist uus vald (Marktgemeinde) Austrias Steiermargi liidumaal Leibnitzi ringkonnas.

Vaade Leutschach an der Weinstraßele

Vald loodi Steiermargi vallareformi osana 31. detsembril 2014, kui kaotati iseseisvad vallad Leutschach, Schloßberg, Eichberg-Trautenburg ja Glanz an der Weinstraße.

1250. aastal on ürikus esmamainitud nime "Leutschach" ("Liubschach"). 1458. aastal andis keiser Friedrich III paigale turuõiguse ja oma jurisdiktsiooni.

Leutschachi vald tekkis 1850. aastal Werbbezirk Trautenburgist ja oli siis oluliselt suurem. See jaotati 1882. aastal Markt Leutschachi, Glanzi, Schloßbergi ja Eichberg-Trautenburgi vallaks. Seoses Steiermargi liidumaa ümberstruktureerimisega lõppes nelja omavalitsuse autonoomia pärast 132 aastat.

Majandus ja taristu

[muuda | muuda lähteteksti]

Leutschach an der Weinstraße on suurim viinamarjakasvatuskogukond Steiermargis ja seega oluline Steiermargi viinamarjakasvatuse keskus. Selleks on viimastel aastakümnetel pidevalt kasvanud turism paljude ettevõtete peamine sissetulekuallikas. Leutschach on ka Austria suuruselt teine humalakasvatuspiirkond. Kvaliteetset humalat töödeldakse Steiermargi õlletehastes, et olla hinnatud eriõlledeks.

Elamukogukonnana pakub Leutschach an der Weinstraße kõiki olulisi sotsiaalseid ja majanduslikke hooldusvõimalusi. Arstiabi osutavad kolm perearsti, hambaravi eriarst, apteek ja Punase Risti filiaal.

Suurema kogukonna haridusasutuste hulka kuuluvad: kaks lasteaeda (Leutschach ja Langegg), lastehoid "Lachtraube", kaks algkooli (Leutschach ja Langegg) ning NMS Leutschach.

1910. aastal kavandati raudtee Marburgist üle Pössnitzbergi, mille Pößnitzi-, Saggau- ja Sulmtali Leibnizi poolt. Projekt kukkus Esimese maailmasõja alguseks läbi.

Liikluslikult on üksikud katastrikooslused ja paikkonnad tänapäeval suures osas välja kujunenud üksikliikluse poolt (271,7 km ühisteid). Avalikud bussid ühendavad Leutschachi naaberomavalitsuste ja piirkonna pealinna Leibnitziga. Lähimad rongijaamad on Ehrenhausenis ja Leibnitzis.

Kultuur ja vaatamisväärsused

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Heiligengeistklamm
  • Kirche zum Heiligen Geist am Osterberg, unweit der österr. Grenze in Slowenien
  • Schloss Trautenburg
  • Burgruine Schmirnberg
  • Schloßbergwarte am Montikogel

Kultuur ja seltsid

[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud ühendused (Musikverein Rebenland Leutschach, kirikukoor, Tolliühingud, Volksstanzkreis) aitavad kaasa hea kultuurikeskkonna loomisele. Arvukate sündmuste hulka kuuluvad: tänupühaparaad, karnevalirongkäik, kirikukontserdid, advendikontserdid, jõulud, Corpus Christi rongkäik, ülestõusmispühade rongkäik, kirikupidu või nelipühapäeval tehtud palverännak Püha Vaimu juurde.

Tuntud inimesi

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Nicos Jaritz (* 1953), löökpillimängija ja bändijuht
  • Konrad Jarz (1842–1909), seikleja, ajaloolane ja geograaf
  • Franz Unger (1800–1870), Austria botaanik, paleontoloog ja taimefüsioloog